Enkoder w LinuxCNC

Jak najprościej podłączyć enkoder do LinuxCNC.

1. Elektryczność

Enkoder będzie miał 3 wyjścia sygnałowe – A, B i Index oznaczany czasem też jako R lub Z. Może mieć 6 wyjść – wtedy każdy z sygnałów będzie miał swój zanegowany odpowiednik, np.: A*, B*, R*.

Do tego będzie miał przewody zasilające – na 5V albo 5-30V albo na cokolwiek.

Z zasilaniem sprawa prosta – trzeba gdzieś skołować potrzebne napięcie i zasilić zabawkę.

A przewodami sygnałowymi to zależy 😀

1.1 LPT – OptoBOB, SSK-MB2, itp.

Najczęściej będziemy mieli obłożenie pinów zbliżone do tego:

Piny CNC po LPT

Do dyspozycji mamy więc tylko piny 10, 11, 12, 13, lub 15. Niedużo. Wybieramy 3 i podpinamy sygnały enkodera. Załóżmy, że wybraliśmy 11, 12, 13.

1.2 Mesa

Tutaj to hulaj dusza – wejść mamy zylion – podpinamy się gdzie tam pasuje. Zakładam, że mamy Mesę 5i25 z kartą 7i77 (bo to mam w łapkach – zasada będzie zawsze ta sama – drobiazgi typu nazw pinów to już sobie każdy sam znajdzie :D) podpinamy się pod pierwsze 3 wejścia cyfrowe, czyli w moim przypadku:

Podpinamy i przechodzimy do rozdziału drugiego.

2. Konfiguracja

2.1. Wizard

Tu nie bardzo jest się nad czym rozwodzić – ustawiamy wejścia enkodera Indeks wrzeciona, Faza A wrzeciona, Faza B wrzeciona na nasze numery pinów. U mnie to wygada jakoś tak:

enkoder_wizard.png

2.2. “Z łapy”

Też prosto – do pliku .hal dodajemy:

Większych zagadek tu nie ma – ładujemy moduł encoder i podpinamy go to base-thread żeby się uaktualniał na bieżąco. W encoder.0.position-scale wpisujemy liczbę impulsów na pełny obrót – jeżeli mamy enkoder spięty 1:1 z wrzecionem (u nas dwa kółeczka 100 zębów) to przepisujemy wartość z enkodera, jeżeli mamy jakieś przełożenie to trzeba przeliczyć.

No i to w sumie tyle konfigurowania. Powinno działać.

3. A bo mnie nie działa!

Czyli jak sobie radzić jeżeli nie ruszyło z kopyta.

Najpierw sprawdziłbym połączenia elektryczne. Na moich OptoBobach są diodki na wejściach – jeżeli wszystko jest dobrze połączone to ładnie migają. Jak nie migają to wiadomo gdzie szukać. A jak nie ma diodek to trzeba posprawdzac miernikiem czy dostajemy impulsy.

Jeżeli impulsy dochodzą, a LinuxCNC nie widzi to kolejnym krokiem będzie odpalenie Oscyloskopu HAL. Ustawiamy jako kanały sygnały spindle-index, spindle-pahase-a i spindle-phase-b, ustawiamy odświeżanie i powinno być widać ładne prostokąty. Jeżeli nie widać to może być coś skopane w HALu – wtedy jako kanały oscyloskopu ustawiamy parport.0.pin-11-in, parport.0.pin-12-in i parport.0.pin-13-in i możemy sprawdzić czy wogóle dostajemy sygnały przez port.

I już. Długo ten post czekał na dokończenie 🙂 Popróbujcie i krzyczcie w komentarzach jeżeli jeszcze coś nie jest jasne.

3 myśli na temat “Enkoder w LinuxCNC

 • 7 listopada 2018 o 21:12
  Permalink

  Ooo, tak sie ciekawie zaczelo i nagle nie ma dalszych rozdzialow:( gdzie moge je znalezc? Mam w szufladzie Mesy, mam jakiegos della z P4 na pokladzie i bardzo chce sie tym zajac:) mozesz powoedziec jak tovteraz jest z Linuxcnc (2018rok)? W innym wpisie pisales, ze trzeba zainstalowac weraje 10.04 i zrbic upgrade. Jest szansa na tutorial w tej materii? Instalowalem kiedys linuxcnc z cd i to byl wspominany przez Ciebie ubuntu 12.04LTS ale juz nie jest LTS bo sie support skonczyl (bylo to ladnych kilka lat temu). Ppzdrawiam i dziekuje za wszystkie publikacje nt. malzenstwa Linux i Mesa Cncowie:)

  Odpowiedz
  • 8 listopada 2018 o 06:34
   Permalink

   Hej. No faktycznie, że wpis został tak w pół słowa – dokończę w weekend.
   Jeżeli idzie o LinuxCNC w 2018 to jest już oparty na Debianie – to też by wymagało krótkiego wpisu.

   Odpowiedz
 • 8 listopada 2018 o 15:28
  Permalink

  Ja tylko znajdziesz wene i chwile czasu prosimy (z pewnoscia nie tylko ja to z przyjemnoscia przeczytam) o mozliwie doglebne wyczerpanie tematu!:) A propos wersji linuxcnc. Czy to oznacza ze jak mam jeszcze gdzies plytke ze stara wersja to lepiej juz jej nie uzywac? Gdzies na cnc.info.pl przyczytalem, ze w najnowszej wersji sa jakies zmiany i co za tym idzie problemy z Mesami – czy wedle Twojej wiedzy prawda to?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *