Enkoder w LinuxCNC

Jak najprościej podłączyć enkoder do LinuxCNC.

1. Elektryczność

Enkoder będzie miał 3 wyjścia sygnałowe –  A, B i Index oznaczany czasem też jako R lub Z. Może mieć 6 wyjść – wtedy każdy z sygnałów będzie miał swój zanegowany odpowiednik, np.: A*, B*, R*.

Do tego będzie miał przewody zasilające – na 5V albo 5-30V albo na cokolwiek.

Z zasilaniem sprawa prosta – trzeba gdzieś skołować potrzebne napięcie i zasilić zabawkę.

A przewodami sygnałowymi to zależy 😀

1.1 LPT – OptoBOB, SSK-MB2, itp.

Najczęściej będziemy mieli obłożenie pinów zbliżone do tego:

Do dyspozycji mamy więc tylko piny 10, 11, 12, 13, lub 15. Niedużo. Wybieramy 3 i podpinamy sygnały enkodera. Załóżmy, że wybraliśmy 11, 12, 13.

 1.2 Mesa

Tutaj to hulaj dusza – wejść mamy zylion – podpinamy się gdzie tam pasuje. Zakładam, że mamy Mesę 5i25 z kartą 7i77 (bo to mam w łapkach – zasada będzie zawsze ta sama – drobiazgi typu nazw pinów to już sobie każdy sam znajdzie :D) podpinamy się pod pierwsze 3 wejścia cyfrowe, czyli w moim przypadku:

Podpinamy i przechodzimy do rozdziału drugiego.

2. Konfiguracja

2.1. Wizard

2.2. „Z łapy”

 

3 thoughts on “Enkoder w LinuxCNC

 • 7 listopada 2018 at 21:12
  Permalink

  Ooo, tak sie ciekawie zaczelo i nagle nie ma dalszych rozdzialow:( gdzie moge je znalezc? Mam w szufladzie Mesy, mam jakiegos della z P4 na pokladzie i bardzo chce sie tym zajac:) mozesz powoedziec jak tovteraz jest z Linuxcnc (2018rok)? W innym wpisie pisales, ze trzeba zainstalowac weraje 10.04 i zrbic upgrade. Jest szansa na tutorial w tej materii? Instalowalem kiedys linuxcnc z cd i to byl wspominany przez Ciebie ubuntu 12.04LTS ale juz nie jest LTS bo sie support skonczyl (bylo to ladnych kilka lat temu). Ppzdrawiam i dziekuje za wszystkie publikacje nt. malzenstwa Linux i Mesa Cncowie:)

  Reply
  • 8 listopada 2018 at 06:34
   Permalink

   Hej. No faktycznie, że wpis został tak w pół słowa – dokończę w weekend.
   Jeżeli idzie o LinuxCNC w 2018 to jest już oparty na Debianie – to też by wymagało krótkiego wpisu.

   Reply
 • 8 listopada 2018 at 15:28
  Permalink

  Ja tylko znajdziesz wene i chwile czasu prosimy (z pewnoscia nie tylko ja to z przyjemnoscia przeczytam) o mozliwie doglebne wyczerpanie tematu!:) A propos wersji linuxcnc. Czy to oznacza ze jak mam jeszcze gdzies plytke ze stara wersja to lepiej juz jej nie uzywac? Gdzies na cnc.info.pl przyczytalem, ze w najnowszej wersji sa jakies zmiany i co za tym idzie problemy z Mesami – czy wedle Twojej wiedzy prawda to?
  Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *